حمید رضا غلامیان
پرچمدار جدید صنعت رباتیک در هانوفر 2015 به نمایش گذاشته خواهد شد
از حميد رضا غلاميان در یکشنبه، 23 فروردین 1394، 12:43 عصر
 

کمتر از 30 ساعت دیگر تا افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت در هانوفر آلمان باقی مانده است و بر اساس اخباری که به گوش میرسد، در نمایشگاه امسال انبوهی از محصولات نوآورانه و تکنولوژی های نسل آینده رونمایی خواهد شد. امسال شرکت دانمارکی Universal Robots نیز تصمیم دارد با نمایش روبات فوق مدرن خود که یک ربات رومیزی است چشم ها را خیره کند. ربات جدید این شرکت با نام UR3 در سالن شماره 17 غرفه C26 به نمایش گذاشته میشود. در این یادداشت مروی می کنیم بر قابلیت های پیشرفته ای که ربات UR3 به صنعت اتوماسیون صنعتی معرفی خواهد کرد.

   

پرچمدار جدید صنعت رباتیک در هانوفر 2015 به نمایش گذاشته خواهد شد

از ربات جدید شرکت یونیورسال رباتس به عنوان انعطاف پذیرترین ربات مشارکتی دنیا نام برده میشود و این درحالی است که UR3 یک ربات سبک وزن رومیزی است که می تواند بدون نیاز به محافظ  در کنار انسان ها در محیط صنعتی مشغول به کار باشد. این ربات رومیزی دارای 6 محور حرکت (6-axis) و 11 کیلوگرم وزن، توانایی جابجایی بار هایی تا 3 کیلوگرم را دارد. ضمن اینکه قابلیت  360 درجه چرخش در مفاصل این بازوی روباتیک گنجانده شده است. در نقطه نهایی این بازوی رباتیک، محدودیتی در میزان چرخش مفصل وجود ندارد. این ویژگی سبب شده است تا UR3 را منعطف ترین، سبک ترین ربات رومیزی حال حاظر دنیا با قابلیت کار در کنار انسان، بنامیم.

  

تولید کنندگان UR3 میگویند با استفاده از این محصول در خط تولید، می توان کاری را که قبلا توسط دو نفر انجام میگرفت اکنون توسط یک نفر انجام داد و ربات UR3 به عنوان دست سوم آن شخص عمل خواهد کرد. از سوی دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی امیدوارند چنین ربات هایی را بتوانند جایگزین نیروهای ارزان قیمت چینی کرده، مجددا  سهم از دست رفته خود را از مارکت های جهانی بدست آورند.

UR3 که در نمایشگاه هانوفر به نمایش گذاشته میشود عضو جدید و کوچک خانواده ربات های UR به شمار می آیند. پیش از این مدل های UR10 و UR5 در سال های قبل معرفی شده بودند و اکنون شرکت Universal Robots با معرفی UR3 تلاش می کند تا این محصولات را برای انواع کاربردها قابل استفاده سازد.

UR3 برای کاربردهای سبک با میزان دسترسی در فاصله 50 سانتی متر از نقطه نصب، مثل اسمبل کردن قطعات، چسب کاری، لحیم کاری، نقاشی، پیچ کاری که نیاز به دقت بالایی هستند ، قابل استفاده خواهد بود. بواسطه روش برنامه نویسی آسان در این محصول بر خلاف روش های برنامه نویسی قدیمی، می توان وظیفه های محول شده به ربات را متناسب با شرایط محیط کار به راحتی تغییر داد. پیش بینی شده است فروش UR3 با مبلغ 23 هزار دلار پس از نمایشگاه هانوفر در آمریکا آغاز شود.

 

ویدئو:

ویدیوی زیر که توسط شرکت Universal Robots آماده شده است قابلیت های UR3 را نمایش می دهد.


 

 لینکها:

مشاهده اطلاعات بیشتر درباره ربات UR3 در سایت شرکت سازنده

 

منبع: Automationz