حمید رضا غلامیان
معرفی کنترلر کامپکت شرکت امرن سری Omron CP1L
از حميد رضا غلاميان در شنبه، 22 فروردین 1394، 10:13 صبح
 

کنترلر PLC کامپکت شرکت امرن سری CP1L از نظر ابعاد به اندازه یک میکرو کنترلر کوچک است در حالی که قابلیت های یک PLC ماژولار بزرگ را در خود دارد. CP1L تمام فانکشن های مورد نیاز برای کنترل یک ماشین از جمله قابلیت های شاخصی مثل Positioning را ارائه می کند. این PLC از نظر قیمتی نیز اقتصادی و بسیار به صرفه است و برای کاربردهایی مثل کنترل درایو ها و سیستم های motion control پایه بسیار ایده آل خواهد بود.

     

   

معرفی کنترلر کامپکت شرکت امرن سری Omron CP1L 

اگر بدنبال یک محصول با قیمتی مناسب برای کنترل ماشین آلات هستید، PLC های خانواده CP1L احتمالا می تواند پاسخگوی نیاز های شما باشد.

این خانواده از کنترلر های کامپکت شرکت omron  در مدل هایی با 10 ، 14 ، 20 ، 30، 40 و یا 60 ورودی/خروجی عرضه می شود. یعنی اینکه این تعداد I/O بر روی خود PLC وجود دارد ولی می توانید از طریق کارت های سیگنال سری CP1W تعداد ورودی/خروجی ها را تا 180 عدد I/O اضافه کنید.

وجود فانکشن بلاک های مودباس در یکی از مدل های این کنترلر به شما اجازه میدهد تا حداکثر 31 اینورتر را کنترل و مانیتور کنید. خروجی های پالس سرعت بالا (یا مدل هایی با خروجی های ترانزیستوری) نیز برای کنترل دو محور از سیستم های سرو درایو ایده آل هستند.

در اپلیکیشن هایی که نیازمند ارتباط به روش سریال باشد، می توان از طریق فانکشن بلاک های موجود به آسانی فرآیند نوشتن پروتکل ها جهت ارتباط با محصولات شرکت های دیگر را انجام داد. استاندارد های RS232/422/485 در این محصول پشتیبانی شده است و بنابراین می توان با انواع پرینتر های چاپ لیبل، اسکنر های بارکد و کنترل کننده های وزن ارتباط برقرار کرد.

با استفاده از کارت های ماژولار ورودی ترموکوپل و Pt100 (مدل CP1W-TS) فرآیند اندازه گیری سریع و دقیق دمای فرآیند در شکل کانال های چندتایی ممکن شده است.

    

PLC خانواده CP1L از  پورت استاندارد  USB جهت برنامه نویسی و مانیتورینگ استفاده می کنند. همچنین دارای دو پورت ارتباطی هستند که از آنها میتوان جهت ارتباط با نمایشگر یا شبکه های صنعتی استفاده کرد. مثلا مدل های CP1L-EM و CP1L-EL دارای پورت اترنت هستند. برنامه نویسی در CP1L  قابلیت تطبیق با سایر PLC  های OMRON مثل سری های CP1 ، CJ و CS را داراست.
 
لینکها: