حمید رضا غلامیان
فونیکس کنتاکت در نمایشگاه هانوفر رله های ایمنی فوق باریک معرفی می کند
از حميد رضا غلاميان در چهارشنبه، 20 اسفند 1393، 2:49 عصر
 

شمارش معکوس تا آغاز نمایشگاه هانوفر 2015 شروع شده است و هر روز که به این زمان نزدیک تر میشویم، هیجان در دنیای اتوماسیون صنعتی اوج میگیرد. در فاصله 33 روز مانده تا بازگشایی بزرگترین رویداد نمایشگاهی جهان در حوزه صنعت و اتوماسیون صنعتی، خبرهای جالبی به گوش میرسد. یک از این خبرها، احتمال معرفی یک رله فوق باریک با درجه ایمنی (Safety) از سوی شرکت Phoenix-Contact است که می تواند در نوع خود جالب توجه باشد.

             

 فونیکس کنتاکت در نمایشگاه هانوفر رله های ایمنی فوق باریک معرفی می کند 

رله های ایمنی به طور گسترده در صنایع مهم و حیاتی مورد استفاده قرار میگیرند. در کشور ما نیز در بسیاری از صنایع، رله های دارای گواهی SIL از برند های معتبری همچون Pilz ، Pepperl+Fuchs ، GM ، Moeller ، Weidmuller ، Siemens و Phoenix contact در تابلو های کنترلی استفاده شده است. جدا از اختلافات فنی موجود در محصولات این شرکت ها، تقریبا تمامی آنها در ابعاد تجهیزات تولیدی شان با هم دارای اشتراک هستند. تاکنون حداقل ضخامت رله های ایمنی عرضه شده در حدود 12میلیمتر و یا بیشتر بوده است و همین ضخامت باعث میگردد تا در هنگام طراحی، تعداد تابلوهای کنترلی بیشتر گردد و طبیعتا نیازمند فضا و هزینه بیشتری خواهیم شد.

 

یکی از دلیل دو برابر بودن عرض رله های ایمنی نسبت به رله های PLC معمولی، وجود کنتاکت های کمکی (Positively driven contacts) در داخل رله است که باعث میشود تا عملکرد صحیح رله در هر شرایطی تضمین گردد. تصویر زیر که از داخل باکس یک رله ایمنی گرفته شده است این موضوع را نشان میدهد.

با این حال به نظر میرسد مهندسان شرکت فونیکس کنتاکت توانسته اند راهکار جدیدی بیابند تا رله های ایمنی 12 میلی متری کنونی این شرکت را در یک باکس 6 میلی متری با نام جدید PSR Mini و با توانایی سوییچینگ 6 آمپر در خروجی عرضه کنند. بهرحال برای دانستن اطلاعات بیشتر و دریافت مشخصات دقیق تر از این محصول چاره ای نداریم جز اینکه به انتظار معرفی رسمی آن در نمایشگاه هانوفر امسال باشیم.

نمایشگاه هانوفر 2015 در تاریخ 13 الی 17 ماه آپریل ( 24 الی 27 فروردین سال 1394 ) در کشور آلمان برگزار خواهد شد.

لینکها:

مشاهده وبسایت Hannover messe 2015

مشاهده وبسایت شرکت Phoenix Contact