حمید رضا غلامیان
معرفی ترانسمیتر فشار و فلومتر چند متغیره بی سیم شرکت امرسون Rosemount-3051S
از حميد رضا غلاميان در سه‌شنبه، 19 اسفند 1393، 1:03 عصر
 

ترانسمیتر های چند متغیره چند سالی است که از سوی شرکت های بزرگ اتوماسیون صنعتی تولید و به بازار عرضه شده اند. ترانسمیتر های چند متغیره مجموعه ای از تجهیزات ابزاردقیق هستند که کاربر را قادر می سازند تا اندازه گیری فشار تفاضلی، فشار استاتیک و دمای فرآیند را به صورت همزمان انجام دهد. اما ترانسمیتر چند متغیره جدید شرکت آمریکایی امرسون که مدتی پیش معرفی شده است، می تواند نقطه عطفی در ساخت ترانسمیتر های چند متغیره باشد.

           

    

این ترانسمیتر چند منظوره برای اولین بار در یک پکیج کامل عرضه شده است و استفاده از آن می تواند هزینه های نصب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در ادامه مطلب با معرفی ترانسمیتر فشار فوق مدرن شرکت Emerson سری Rosemount-3051S MV همراه ما باشید.

معرفی ترانسمیتر فشار و فلومتر چند متغیره بی سیم شرکت امرسون Rosemount-3051S

Rosemount 3051S MultiVariable wireless pressure transmitter, flowmeter

محصول فلومتر و ترانسمیتر فشار وایرلس چند متغیره (MultiVariable) شرکت امرسون که با برند Rosemount و در سری 3015S عرضه شده شده است اندازه گیری فشار تفاضلی(Differential Pressure) و فشار استاتیک (Static Pressure) را یکجا انجام می دهد درحالی که با حذف ایجاد ورودی های مختلف در فرآیند می تواند تا 40 درصد هزینه نصب ترانسمیتر را کاهش دهد.

شرکت امرسون در ساخت این فلومتر قابلیت ترانسمیتر های Smart Wireless و ترانسمیتر های MultiVariable را با هم ترکیب کرده است و سری 3051S MV را بعنوان اولین ترانسمیتر با تکنولوژی MultiVariable Wireless روانه بازار هایاتوماسیون صنعتی نموده است.

ترانسمیتر جدید شرکت Emerson طوری طراحی شده است که با یک دستگاه اندازه گیری 2-در-1 مواجه خواهید شد، به این مفهوم که این دستگاه ترکیبی هم دارای قابلیت اندازه گیری فشار استاتیک و هم فشار تفاضلی می باشد که سبب شده است فرایند اندازه گیری در Gateway به میزان 50 درصد کاسته شده ، هزینه خرید تجهیز به میزان 30 درصد از نمونه های مجزا کمتر شده و هزینه نصب فلومتر نیز به میزان 40 درصد کاهش خواهد یافت. ضمن اینکه ترانسمیتر مذکور بواسطه قابلیت جبران سازی تغییرات در اندازه گیری فشار استاتیک میتواند دقت اندازه گیری را نیز افزایش دهد. 

در روش های قدیمی،  برای اندازه گیری دقیق Mass Flow مهندسان نیازمند اندازه گیری های دما، فشار ، فشار تفاضلی (DP) ، کامپیوتر محاسبه کننده Flow و یک نشانگر محلی بودند که این ها هر کدامشان نیازمند ایجاد حفره در لوله ، سیم کشی و  تعمیرات و نگهداری مخصوص خود هستند. سری جدید 3051S MW توانسته است تمام مشکلات روش های قدیمی را حذف کرده و بواسطه حذف فرآیند سوراخ کاری های اضافی توانسته است هزینه های نصب را کاهش دهد. این تجهیز هر سه روش اندازه گیری دما، فشار استاتیک و فشار تفاضلی را یکجا انجام میدهد و نیز محاسبات Flow نیز بر اساس فشار ، دما و  Flow Rate در همین ترانسمیتر انجام میشود.

در ویدیوی زیر کارشناس فرآیند شرکت Emerson یک توضیح کامل در مورد نحوه اندازه گیری دما، فشار و فشار تفاضلی توسط ترانسمیتر فشار و فلومتر بی سیم Rosemount 3051S MW ارائه می کند. پیشنهاد می کنیم این ویدئو را به مدت زمان 1:45 تماشا کنید.

همانطور که گفته شده ترانسمیتر چند متغیره شرکت امرسون قادر است تا میزان Mass Flow را ( از طریق فانکشن  های Differential Pressure DP ، Absolute Pressure و دما ) اندازه گیری و محاسبه کند. بنابراین در زمانی که اندازه گیری DP Flow نیازمند جبران سازی دما و فشار باشد می بایست از این تجهیز در اپلیکیشن مورد نظر استفاده نمود. مزیت اصلی Rosemount-3051S این است که تمامی فانکشن های یک ترانسمیتر چند متغیره  بر خلاف نمونه های موجود و برای اولین بار در یک دستگاه واحد ارائه شده است.

لینکها:

+مشاهده دیتاشیت محصول Rosemount 3051S Series of Instrumentation  

+ مشاهده بروشور Rosemount - 3051S نسخه اینتراکتیو

+ مشاهده اطلاعات بیشتر درباره ترانسمیتر چند متغیره بدون سیم شرکت امرسون در سایت شرکت سازنده

منبع: Automationz