حمید رضا غلامیان
تولید نخستین روتاری انکودر هیبریدی در جهان توسط شرکت POSITAL
از حميد رضا غلاميان در دوشنبه، 18 اسفند 1393، 11:12 صبح
 
شرکت هلندی POSITAL که تولید کننده سنسور های پوزیشن است هفته گذشته با معرفی سری جدید انکودر های دورانی خود، انقلابی در صنعت ساخت این تجهیزات بپا کرد و توانست توجه انبوهی از مصرف کنندگان این تجهیزات در جهان را به سمت خود جلب کند. سری جدید روتاری انکودر های مغناطیسی این شرکت که با نام IXARC معرفی شده است یک روتاری انکودر هیبریدی است که در آن توانایی اندازه گیری انکودرهای افزایشی (incremental) و مطلق (absolute) در کنار هم در یک محصول کامپکت فراهم شده است. در ادامه مطلب با معرفی این محصول نو آورانه همراه ما باشید.

تولید نخستین روتاری انکودر هیبریدی در جهان توسط شرکت POSITAL

Absolute Rotary Encoders
انکودرهای ابسلوت (مطلق) اطلاعات دقیق زاویه دورانی و  شمارش دور را در یک نقطه زمانی مشخص به سیستم کنترل ارائه میکنند، به همین جهت از این انکودر ها جهت امور تعیین موقعیت در بسیاری از ماشین آلات استفاده میشود. این کار با اسکن کردن موقعیت یک المان کدگذاری شده انجام میشود. تمامی موقعیت ها در این سیستم دارای یک کد منحصر به فرد هستند. در این روش حتی وقتی که برق کل سیستم قطع میشود، پس از وصل مجدد برق، مقادیر دقیق موقعیت تجهیز دوار قابل بازیابی خواهد بود.
     
         
         
       
Incremental Rotary Encoders
انکودرهای اینکریمنتال (افزایشی) هر زمان که شفت انکودر با یک زاویه مشخص گردش کند یک پالس سیگنال تولید میکنند (تعداد سیگنال ها در یک دور کامل، رزولوشن دستگاه را تعیین میکند). هر زمان که انکودر افزایشی پاور شود، بدون توجه به موقعیت شفت، از صفر شروع به شمردنخواهد کرد. پاسخگویی دینامیک عالی در انکودر های افزایشی سبب شده است تا این تجهیزات به ابزاری ایده آل برای استفاده در کاربردهای مانیتورینگ سرعت (speed monitoring) و مانیتورنگ جهت گردش (direction monitoring) در تجهیزات دوار بدل شوند.

 

از آنجایی که انکودرهای هیبریدی IXARC جدید شرکت پوزیتال بر اساس تکنولوژی اندازه گیری مغناطیسی تولید شده اند، ترکیبی از ویژگی های دقت، مقاومت در برابر ضربه / گرد و غبار/ رطوبت و همچنین طراحی در اندازه کامپکت را ارائه خواهند کرد.

 

اینترفیس های ارتباطی ارائه شده در روتاری انکودر های incremental + absolute هیبریدی سری IXARC از هر دو روش  اندازه گیری افزایشی و مطلق پشتیبانی میکنند. به این مفهوم که در اندازه گیری افزایشی، اینترفیس های RS-422 ، HTL یا TTL در دسترس هستند و در اندازه گیری مطلق، اینترفیس SSI وجود دارد. نسخه های مولتی-ترن (multi-turn) انکودر جدید میتواند تا 64000 دور را شمارش کند در حالی که در اندازه گیری افزایشی (incremental) میزان تفکیک پذیری (resolution) در حد 16384 پالس بر دور را ارائه می کند.

همانند سایر انکودرهای ساخت شرکت پوزیتال، انکودر هیبریدی (افزایشی+مطلق) جدید نیز دارای تنوع در مدل از نظر نوع متریال، سایز بدنه، پیکربندی فلنج، نوع شفت، قطر، نوع سیم بندی/اتصال، و سطح حفاظت محیطی -تا IP67 - خواهد بود.

ترکیب کردن دو انکودر افزایشی و مطلق با یکدیگر مزایایی مثل افزایش قدرت انعطاف در طراحی محصول را به مهندسان ارائه خواهد کرد. به نظر میرسد صنعت رباتیک بتواند در آینده نزدیک بازار بزرگی برای این محصولات باشد. علاوه بر این، وجود سیگنال اینکریمنتال در کنال سیگنال مطلق می تواند عملکرد نرمال سنسور را در هر لحظه از زمان برای سیستم تایید کند. 

 

پیکربندی انکودر از طریق موبایل

در کنار معرفی سری IXARC ، شرکت Posital یک ابزار پیکربندی اختصاصی نیز برای این سری از انکودر های روتاری با نام  UBIFAST Configuration Tool معرفی کرده است که از طریق یک کابل ارتباطی به انکودر متصل میشود و با استفاده از یک نرم افزار تحت وب در تجهیزات قابل حمل (موبایل، تبلت و یا لپ تاپ) میتوان پارامتر های مختلف را در انکودر های برنامه پذیر سری IXARC پیکربندی کرد.در روش پیشنهادی، نیازی به نصب نرم افزار یا اپلیکیشن نخواهد بود و همه چیز تحت وب و بدون نیاز به اینترنت صورت خواهد گرفت. ارتباط با موبایل/تبلت در این ابزار به کمک قابلیت های WLAN و Webserver که به صورت توکار در آن وجوددارد، صورت میگیرد. به محض برقراری اتصال wifi بین موبایل و ابزار UBIFAST ، صفحه پیکربندی به صورت اتوماتیک در مرورگر دستگاه باز میشود و کاربر میتواند اقدام به پیکربندی پارامترهای مختلف انکودر نماید.

در ویدیوی زیر نحوه پروگرام کردن یک انکودر پوزیتال توسط موبایل به نمایش گذاشته شده است.

انکودرهای هیبریدی جدید را با استفاده از ابزار UBIFAST می توان به گونه ای پروگرام کرد که به عنوان یک انکودر مطلق (برای تعیین موقعیت)  و یا مانند یک انکودر افزایشی SSI (برای تعیین سرعت چرخش) و یا حتی به صورت انکودر ترکیبی با قابلیت اندازه گیری همزمان موقعیت مطلق و نرخ سرعت چرخش، عمل کنند.

لینکها:

+مشاهده صفحه انتخاب انکودر های هیبریدی  IXARC در سایت شرکت سازنده

+مشاهده وبسایت Posital

منبع: Automationz