حمید رضا غلامیان
نصب سیستم مانیتورینگ صاعقه شرکت فونیکس کنتاکت بر روی مرتفع ترین سازه دنیا
از حميد رضا غلاميان در شنبه، 16 اسفند 1393، 2:02 عصر
 

شرکت آلمانی فونیکس کنتاکت در آخرین فصل نامه ای که در پایان سال 2014 برای مشتریان خود منتشر کرده است از نصب سیستم مانیتورینگ صاعقه این شرکت ( Lightning Monitoring System ) بر بالای برج خلیفه دوبی خبر داده است. سیستم اندازه گیری و مانیتورینگ صاعقه شرکت Phoenix-Contact پیش از این توانسته بود جایزه هرمس را به عنوان محصول برتر در افتتاحیه نمایشگاه هانوفر 2012 کسب کند. در اپلیکیشن مذکور، سیستم مانیتورینگ صاعقه LM-S اطلاعاتی درباره ضربات صاعقه وارد شده به بلندترین ساختمان دنیا را برای مهندسان فراهم می کند.

 نصب سیستم مانیتورینگ صاعقه شرکت فونیکس کنتاکت بر روی مرتفع ترین سازه دنیا

سیستم مانیتورینگ صاعقه شرکت فونیکس کنتاکت از دو تجهیز تشکیل میشود. این سیستم به منظور آشکارسازی و ارزیابی ضربات صاعقه شامل یک یونیت ارزیابی و یک سنسور می باشد که در مکانی پایین تر از المان برقگیر نصب می شوند. این سیستم برای آنالیز سطح و جهت جریان های ضربه ای ناشی از صاعقه که در سیستم های برق گیر ( arresters ) رخ میدهد، از اثر Faraday ( فاردی) یا اثر magneto-optic استفاده می کند. در این سیستم برای انتقال اطلاعات سنسور به یونیت ارزیابی از یک کابل فیبر نوری استفاده شده است. دلیل استفاده از فیبر نوری این است که جریان های ناشی از صاعقه نمی توانند بر روی کابل های فیبر نوری اثر نامطلوبی ایجاد کنند (برخلاف کابل های مسی) . از آنجا که فیبر نوری رسانای جریان الکتریکی نمی باشد، سیگنال دریافتی در سمت یونیت ارزیابی کاملا بی خطر و عاری از امواج الکترومغناطیسی خواهد بود. اطلاعات بیشتر در باره این محصول را میتوانید در این صفحه از سایت شرکت سازنده مشاهده کنید.

 سیستم مانیتورینگ صاعقه مذکور معمولا در صنعت انژری های تجدیدپذیر استفاده میشود. از کاربرد های این سیستم مانیتورینگ می توان به اندازه گیری تعداد و شدت ضربات صاعقه وارد شده به تیغه های روتور در یک توربین بادی اشاره کرد.

 توربین های بادی اخیرا جهت تولید برق به شکل گسترده ای هم در مزرعه های بادی و هم در کرانه های دریا نصب میشوند. مهندسان با این سیستم می توانند برنامه تعمیرات و نگهداری را بر اساس نیاز تجهیزات، زمان بندی و مدیریت کنند. وقتی که رعد و برق رخ می دهد، دیتا به صورت آنلاین و بلافاصله انتقال داده میشود. این قابلیت تکنسین های سرویس کار را قادر میسازد تا حتی از راه دور توربین های بادی را مانیتور کرده و یا اینکه آسیب دیدن تیغه های روتور را معین کنند و یا با بهره گیری از سنسور های مختلف تعیین کنند که کدام پره توربین نیاز به تعمیر دارد.

 

 

از کاربرد های دیگر سیستم مانیتورینگ صاعقه می توان به مانیتورینگ هوشمند و دائمی ضربات ولتاژی و جریانی در ساختمان های بلند مرتبه و آسمان خراش ها اشاره کرد. هر چه سازه بلندتر باشد در معرض خطر مواجهه با بار قوی تری خواهد بود. به همین جهت است که محصول شرکت فونیکس کنتاکت بر روی نوک بلندترین سازه دنیا یعنی برج خلیفه دبی نصب شده است. با توجه به اینکه ، این برج بشدت در معرض رعد و برق های منطقه خود قراردارد، با استفاده از این سیستم تمامی اطلاعات  به اتاق کنترل این برج منتقل خواهد شد.

 

تصویری از سنسور نصب شده بر بالای برج

 

برج خلیفه دوبی که ساخت آن در سال 2010 به پایان رسیده است،  828 متر ارتفاع دارد. این برج 57 آسانسور دارد و بلندترین آسانسور آن ( که بلندترین آسانسور دنیا نیز هست) در طبقه 160 و  ارتفاع 638 متری توقف می کند. یونیت ارزیابی اطلاعات سیستم مانیتورینگ LM-S در ارتفاع 680 متری نصب شده است و سنسور نیز در نوک برج یعنی در ارتفاع 828 متری نصب شده است. برای انتقال دیتا در فاصله سنسور تا یونیت ارزیابی نیز یک کابل Fiber-optic به طول 200 متر کشیده شده است. متوسط ولتاژ هایی که توسط سنسور های نصب شده بر روی نوک برج ثبت شده اند، عددی بیشتر از 50 کیلو آمپر را نشان میدهد.

 

 

لینکها:

مشاهده  صفحه معرفی  سیستم Lightning Monitoring در سایت شرکت Phoenix-contact

مشاهده اطلاعات محصولات در سیستم Lightning Monitoring در سایت شرکت سازنده

مشاهده یک مقاله دانشگاهی در مورد سیستم LM-S منتشر شده از سوی مهندسان شرکت Phoenix-Contact

منبع: Automationz