حمید رضا غلامیان
معرفی نسل جدید سنسور های القایی با تکنولوژی R1 Factor
از حميد رضا غلاميان در شنبه، 16 اسفند 1393، 1:18 عصر
 

سنسورهای القایی یا سوییچ های پراکسیمیتی یکی از رایج ترین نوع سنسور های مورد استفاده در صنایع هستند. یکی از پارامتر های مهم در انتخاب سنسور های القایی ، فاصله قابل تشخیص سنسور (sensing distance ) می باشد.  این فاصله به قطر سنسور مورد استفاده و نوع فلزی که باید سنس شود، بستگی دارد. اما با تکنولوژی جدیدی که اخیرا در ساخت سنسور های القایی به کار گرفته شده است، پارامتر sensing distance کاملا بدون مفهوم شده است. در ادامه این مطلببا معرفی تکنولوژی R1 Factor همراه ما باشید.

 معرفی نسل جدید سنسور های القایی با تکنولوژی R1 Factor


تکنولوژی  Reduction Factor 1 یا سنسور R1 مزایایی نسبت به تکنولوژی سنسور القایی استاندارد ارائه می کند. این فناوری به شما اجازه می دهد تا تمام انواع فلزات را بدون درنظر گرفتن اثر پارامتر Reduction Factor ، سنس کرده و بودن یا نبودن فلز را تشخیص دهید. در سنسور های القایی استاندارد بر اساس نوع فلزی که باید سنس گردد نیاز به استفاده از سنسوری متناسب با همان فلز بود. تصویر روبرو گویای این مطلب است.

 

سنسور های استاندارد بدلیل کاهش فاصله قابل تشخیص شان برای آشکار سازی هدف های غیر آهنی دچار محدودیت هستند. میزان کاهش فاصله تشخیص سنسور های رایج برای در  جدول زیر ذکر شده است.

  

جدول فوق نشان می دهد که در فناوری سنسور استاندارد، فاصله قابل تشخیص برای فلزات غیر آهنی کاهش می یابد. به عنوان مثال یک سنسور با Sn = 12 mm ( فاصله نامی سنس)  نسبت به فلز mild steel دارای فاصله نامی سنس 12 میلیمتر است (چون این فلز از نوع فلزات آهنی است) اما بر اساس جدول فوق، فاصله نامی سنس برای یک هدف آلومینیومی (فلز غیر آهنی) به 33 درصد فاصله نامی یعنی 4 میلی متر می رسد.


اگر شما نیازمند حداکثر فاصله سنس (sensing distance) برای هدف های فلزی غیر آهنی باشید، یک سنسور از نوع Reduction Factor 1 Sensor گزینه مناسبی برای اپلیکیشن شما خواهد بود

   
 Quasi-Flush  Non-Flsh
 

شرکت آلمانی Pepper+Fuchs که یکی از بزرگترین سازندگان سنسور در دنیاست تا کنون ده ها مدل سنسور Factor 1 تولید کرده است. به عنوان نمونه می توان به سنسور القایی non-flush این شرکت مدل NRN15-18GM50-E2-V1 و سنسور القایی quasi-flush مدل NRB12-18GS40-E2-V1 اشاره کرد.

 با توجه به گسترش تکنولوژی R1 Sensor شرکت های بزرگ یکی پس از دیگری در حال تولید سنسور هایی با این فناوری هستند. اخیرا شرکت Baumer نیز سری جدید سنسور های القایی Factor-1 خود را معرفی کرده است و ادعا میکند این سنسور ها علاوه بر قابلیت سنس یکسان برای تمام فلزات، سریع ترین سنسور های موجود در بازار از نظر سرعت سوییچینگ هستند. کاتالوگ سنسور های Factor-1 شرکت Baumer را در این لینک می توانید دریافت کنید.

لینکها:

+ مشاهده صفحه سنسور های Reduction Factor-1 برند Pepperl+Fuchs در سایت شرکت سازنده

+ مشاهده صفحه سنسور های Reduction Factor-1 برند Baumer در سایت شرکت سازنده

منبع: Automationz