حمید رضا غلامیان
SITOP PSU8600 نسل جدید منابع تغذیه ماژولار زیمنس با قابلیت اتصال به شبکه پروفینت
از حميد رضا غلاميان در شنبه، 16 اسفند 1393، 12:00 عصر
 

شرکت آلمانی Siemens حدود دو ماه قبل در هنگام برگزاری نمایشگاه SPS IPC Drives 2014 نورمبرگ، برای اولین بار سری جدید منابع تغذیه ماژولار خود را به نمایش عموم گذاشت و از مدتی پیش یعنی ابتدای سال 2015  این گروه محصول را به بازار های اتوماسیون صنعتی عرضه کرده است. سری جدید SITOP PSU8600 مجهز به قابلیت های ویژه ای شده است که می توان از آن به عنوان یک محصول پیشرو در میان محصولات هم گروه خود نام برد. در ادامه مطلب با معرفی این منبع تغذیه فوق مدرن همراه ما باشید.

 SITOP PSU8600 نسل جدید منابع تغذیه ماژولار زیمنس با قابلیت اتصال به شبکه پروفینت

منبع تغدیه ماژولار و کامپکت Sitop PSU8600  اولین سیستم تامین پاور از سوی شرکت زیمنس است که با شبکه های صنعتی و نیز نرم افزار TIA Portal این شرکت کاملا یکپارچه سازی شده است. یکپارچه سازی با TIA Portal به این مفهوم است که اطلاعات منبع تفذیه در WinCC و Step7 نیز قابل دسترسی خواهد بود. عرض این منبع تغذیه 40 آمپری تنها 125 میلی متر است که این سایز به عنوان یک ویژگی مثبت دیگر برایش تلقی خواهد شد.

 منبع تغذیه PSU8600 با راندمان کاری 94 درصد قادر است جریانی به میزان 50 درصد بالاتر از جریان نامی خود را برای مدت زمان کوتاهی تامین کند. این منبع تغذیه سه فاز 40 آمپری دارای 4 عدد خروجی مجزا می باشد که هر کدام از خروجی ها دارای جریان 10 آمپر هستند و توسط نرم افزار می توان برای خروجی ها یک جریان آستانه (threshold) از 0.5 تا 10 آمپر را تعریف نمود. همچنین ولتاژ خروجی این منبع تغذیه را می توان در بازه 12 تا 28 ولت تغییر داد.

 SITOP PSU8600

ویژگی دیگری که به سیستم  SITOP PSU8600 اضافه شده است، قابلیت ماژولار بودن آن است. با این ویژگی کاربر می تواند قابلیت های منبع تغذیه را از طریق ماژول های کمکی، توسعه دهد. اضافه کردن ماژول های expandable در این سیستم به کمک ابزار System Clip Link و با حداقل نیاز به سیم کشی انجام خواهد شد. System Clip Link ارتباط خط انرژی و دیتا را بین ماژول های اضافی بر قرار می کند. 

 

به هر منبع تغذیه (base unit ) جهت افزایش تعداد خروجی ها می توان حداکثر سه ماژول دیگر (CNX8600) اضافه نمود. با اضافه کردن این ماژول ها، می توان تعداد خروجی ها را تا 16 عدد افزایش داد. ضمن اینکه دو عدد ماژول بافر (BUF8600 buffer modules) برای جلوگیری از چشمک های ناشی از قطع برق ( تامین جریان به مدت 600 میلی ثانیه) در این سری به عنوان ماژول جانبی طراحی شده است و می توان آن ها را به صورت ماژولار به منبع تغذیه اضافه کرد.

 

حداکثر 16 عدد اینترفیس خروجی شبکه Ethernet/Profinet با قابلیت selective monitoring در این سیستم ماژولار در دسترس است و هر یک از خروجی ها را می توان به صورت مجزا برای پارامتر های ولتاژ خروجی ، تنظیم جریان threshold و اطلاعات مربوط به فرایند عیب یابی از طریق همین اینترفیس های شبکه اترنت پیکربندی کرد. وجود فانکشن های مانیتورینگ وضعیت ( overload - temperature - failure ) و جمع آوری اطلاعات مربوط به پاور  در این سری به شکل قابل توجهی بر availability و کارایی سیستم افزوده است. به همین جهت استفاده از Sitop PSU8600 در صنایعی که نیازمند درجات بالای قابلیت اطمینان و یکپارچگی باشند مثل صنعت های خودروسازی ، مواد غذایی و نوشیدنی ، داروسازی و همچنین صنایع ماشین سازی،  انتخابی بسیار ایده آل خواهد بود.

لینکها: 

+دانلود بروشور سیستم منبع تغذیه ماژولار سری Sitop PSU8600 - نسخه PDF

+مشاهده اطلاعات محصول SITOP PSU8600 در بخش industry mail شرکت زیمنس

منبع: Automationz